Timski coaching je proces pri katerem coach ekipi pomaga razrešiti težave, uresničiti potenciale in doseči zastavljene cilje.
Kakšna je razlika med individualnim in timskim coachingom?
Individualni coaching poteka 1 na 1. Zasledujemo cilje posameznika. Uspešnost individualnega coachinga se meri v tem kako učinkoviti smo bili pri doseganju zastavljenih ciljev in zadovoljstva klienta.
Timski coaching pa poteka 1 na tim. Na ekipo gledamo kot na eno smiselno celoto. Ne obravnavamo posameznih ciljev znotraj ekipe, čeprav jih ne ignoriramo, ampak se osredotočamo na to kaj bi celotna ekipa potrebovala. Pri tem pa upoštevamo tudi naročnike – tiste, ki so coaching naročili in ki ga bodo plačal: kaj želijo, kakšne cilje imajo za ekipo, kaj želijo v ekipi razvijati …
Kaj timski coaching NI?
Timski coaching ni team building (povezovanje ekipe na neformalni ravni), timski trening (treniranje nekaterih veščin npr. veščine komunikacije), timsko svetovanje (svetovanje ekipi kaj naj dela spremeni …), timsko mentoriranje (mentor deli svoje izkušnje ekipi) ali timska facilitacija (npr. World café).
Kako poteka timski coaching?
Najprej naredimo pogovor z naročnikom kakšne so težave, da se utrdi, ali je timski coaching ustrezen pristop. Nato se naredi analiza stanja. Lahko preko različnih vprašalnikov, intervjujev ali 360° ocen. Te rezultate se predstavi ekipi in naročnikom, nato pa se oblikujejo skupni cilji. Sledi akcijski načrt kako bo ekipa te cilje zasledovala, katere bo dosegla sama in pri katerih potrebuje pomoč coacha.
Ali se mora tudi vodja tudi udeležiti timskega coachinga?
Odgovor je DA. Vodja ekipe je del ekipe in zato je nujno, da sodeluje pri takšni aktivnosti. Je vzgled celotni ekipi.
Prednosti timskega coachinga:
- izboljšanje komunikacije znotraj in zunaj ekipe,
- povečana psihološka varnost in zaupanje,
- razrešitev konfliktov,
- povečanje sodelovanja,
- izboljšanje zavzetosti in motivacije zaposlenih,
- usklajevanje ali postavljanje novih učinkovitejših ciljev,
- izboljšanje produktivnosti,
- izboljšano vodenje.
Kdaj se odločiti za timski coaching?
Ko opažate, da odnosi v ekipi niso dobri in ko ugotavljate, da ekipa ne dosega ciljev oziroma stopnje produktivnosti, ki bi jo morala.
Razlogov je še več, najprej je vedno potrebna diagnoza … pogovor z vodjo ekipe, da se ustanovi problematika in ugotovi, ali je timski coaching potreben.
Timski coaching pa ni potreben samo takrat, ko je nekaj narobe, ko ekipa ne deluje dobro, ne dosega ciljev in ni produktivna. Timski coaching je priporočljiv tudi takrat, ko želi ekipa napredovati in se razvijati.